САД можеби ќе остварат директен контакт со Иран | Вести | DW | 06.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД можеби ќе остварат директен контакт со Иран

САД во меѓувреме пак сингализираа подготвеност за остварување дипломатски контакти со Иран на највисоко ниво . Можна е и средба меѓу министерката за надворешни работи Кондолиза рајс и нејзиниот ирански колега Манухер Мотаки – изјави портпарол на министерството за надворешни работи во Вашингтон . Таа би можела да се одржи веќе на почетокот на мај на маргините на планираната меѓународна конференција за Ирак . САД инаку го обвинуваат Иран дека ги подржува терористите и оти се обидува да го дестабилизира соседен Ирак.