САД-Мијанмар | Вести | DW | 20.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД-Мијанмар

*

САД ги заострија санкциите против воениот режим во Мијанмар поради крваво задушените демократски протести. Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа побара од воениот режим да ги ослободи сите политички затвореници и да започне политички дијалог со опозицијата. Покрај САД, санкциите против воениот режим во Мијанмар ги заостри и ЕУ.