САД-Косово | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД-Косово

САД денеска во советот за безбедност на земјите членки ќе им поделат нова предлог резолуција за Косово. Дипломат на Светската организација посочи дека не станува збор за гласање, туку само за запознавање на амбасадорите во Советот со предложените измени. Инаку Кремљ денеска потврди дека рускиот претседател Владимир Путин во текот на наредната недела во Санкт Петерсбург ќе се сретне со српаскиот премиер Воислав Коштуница. Русија смета дека конечното решение за статусот на Косово треба да произлезе од директните преговори меѓу Белград и Приштина.