САД – Косово | Вести | DW | 19.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – Косово

Американскиот генерал Вилијем Саливен како претставник на НАТО изјави дека американската војска заедно со сојузниците ќе остане на Косово и по утврдувањето на статусот. На средбата со косовскиот премиер Агим Чеку Саливен порача дека американскиот ангажман ќе биде безрезервен, како на политички, така и на безбедносен план. Чеку при тоа побара поддршка од НАТО генералот за приближувањето на Косово кон евро-атлантските структури.