САД-Клима | Вести | DW | 28.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД-Клима

*

САД според зборовите на министерот за надворешни работи Кондолиза Рајс ги поддржува напорите на ОН за глобален сојуз во борбата против климатските промени. На почетокот на конференцијата за клима во Вашингтон Рајс вети американска помош во преговорите на ОН за климата воочи декемвриската конференција за клима на Бали. Денеска пред присутните треба да зборува и американскиот претседател Џорџ Буш. На конференцијата се присутни претставници на ЕУ, ОН и 16 други земји. Германија ја претставува министерот за екологија Зигмар Габриел. Тој изјави дека не очекува конкретни резултати од конференцијата.