САД – Кина | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – Кина

*

САД и Кина ќе отворат „црвен телефон„ меѓу двете министерства за одбрана. Ова беше објавено по средбата на министрите за одбрана на двете земји во Пекинг. Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс порача дека станува збор за мерка што е доказ за подобрувањето на билатералните односи. Гејтс минатата недела изрази загриженост поради интензивирањето на кинеските воени програми, за кои владата во Пекинг годинава ќе издвои цели 45 милијарди долари. Тоа е 17,8% повеќе од минатата година.