САД – Караџиќ | Вести | DW | 24.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Караџиќ

САД демантираа дека постои официјален докумет со кој што наводно му гарантираат безбедност на поранешниот лидер на Босанските Срби, Радован Караџиќ. Тоа е целосно неточно, изјави портпаролот на американскиот Стејт Департмент, Шон Меккормак. Црногорскиот весник ”Република” во четвртокот објави дека Караџиќ, кој е обвинет во Хаг за геноцид, се повлекол од политиката во замена за гаранции за својата безбедност, кои наводно му ги дале САД.