САД и понатаму за заминување на Асад | Свет | DW | 02.11.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

САД и понатаму за заминување на Асад

САД соопштија дека ги поздравуваат напорите кои ги вложува меѓународната заедница за да се прекине насилството во Сирија, но и понатаму сметаат дека сирискиот претседател Башар ал-Асад треба да замине од власт.

default

Сирискиот претседател Башар ел Асад

Сириските медиуми објавија дека е постигнат конечен договор меѓу сириските власти и комитетот на Арапската лига задолжен за мировна иницијатива за прекин на седуммесечните немири во земјата.

Планот на Арапската лига вклучува повик до Дамаск веднаш да ги ослободи уапсените од затвор, да ги повлече безбедносните сили од улиците во градовите, да дозволи распоредување на набљудувачи на Арапската лига и да започне дијалог со опозицијата во Сирија.

Се стравува и дека продлабочувањето на кризата би можело да доведе до граѓанска војна меѓу одделни секти и екстремистички групи, што би можело да предизвика хаос во целиот регион на Блискиот Исток.


Автор: АТ/ миа

Редактор: Борис Георгиевски

Реклама