САД и Иран на нови преговори | Вести | DW | 23.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД и Иран на нови преговори

*

САД и Иран се согласија за одржување на нова рунда разговори околу критичната безбедносна состојба во Ирак. Средбата на која ќе учествуваат дипломатски претставници на двете земји треба да се одржи во Багдад во вторник- соопшти ирачкото министерство за надворешни работи. САД инаку го обвинуваат Иран дека со подршка на шиитските милиции го разгорува насилството во Ирак.