САД и Ирак ги отфрлаат обвинувањата од кралот Абдула | Вести | DW | 30.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД и Ирак ги отфрлаат обвинувањата од кралот Абдула

САД и Ирак ги отфрлија обвинувањата на саудискиот крал Абдула дека американското присуство во Ирак е „незаконска окупација“. Абдула остро го критикуваше САД за време на средбата на врвот на Арапската лига во Ријад, изразувајќи вознемиреност од крвопролевањата во Ирак. Вашингтон и Багдад одговорија дека американските сили се во Ирак во согласност со мандатот на ОН и на покана на ирачката влада за помош во намалување на насилствата што ја зафатија земјата по симнувањето на режимот на Садам Хусеин.