САД и ЕУ ја критикуваат Русија | Вести | DW | 26.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД и ЕУ ја критикуваат Русија

*

САД и Советот на Европа изразија загриженост поради апсењето на политичари на опозоцијата во Русија. Министерството за надворешни работи во Вашингтон ја критикуваше , како што ја нарече, агресивната тактика на руските власти. Генералниот секретар на Советот на Европа Тери Дејвис ја повика Русија , да ја почитува Европската концвенција за човековите права. Таа ги гарантира правата на слободно собирање и изразување на мислењето- истакна Дејвис. Руската полиција вчера растури еден протестен собир на опозицијата . Исто како во саботата во Моксва и вчера во Санкт Петерсбург повторно беа уапсени бројни противници на властите во Кремљ. Наредната недела во Русија ќе се одржат парламентарни избори.