САД – Иран | Вести | DW | 30.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Иран

Американската влада побара од Иран да ги ослободи тројцата американски државјани обвинети за шпионажа. Уапсените се нормални граѓани, а обвинението за шпионажа е апсурдно, изјави претставник на министерството за надворешни работи во Вашингтон. Во Техеран напротив, се вели дека американските државјани со иранско потекло, ја загрозиле националната безбедност на Иран и шпионирале за странски држави.