САД-Иран | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД-Иран

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс изјави дека Иран мора да се согласи на замрзнување на нуклеарниот активности, доколку сака да одбегне изолација од меѓународната заедница. Високиот преставник за надворешна политика и безедност на ЕУ, Хавиер Солана, воочи разговорите иранскиот преговарач Али Лариџани во Мадрид, изјави оти се надева дека Иран ќе покаже поголема флексибилност и ќе создаде услови за формални преговори.