САД – Иран - обвинувања | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Иран - обвинувања

*

Иран ги отфрли обвинувањата на САД дека негови специјалци им пружаат поддршка на ирачките екстремисти. Портпарол на иранската влада ги нарече обвинувањата „смешни„. Гласноговорникот на американското Министерство за надворешни работи Шин Мек Кормак напротив уште еднаш ги потврди обвинувањата, посочувајќи дека елитна единица на иранската Револуционерна гарда обучувала и вооружувала шиитски милионери. Тие пак според американските информации се виновни за поголем број напади врз американските сили во Ирак, како и против сунитското население.