САД – Ирак – повлекување | Вести | DW | 26.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Ирак – повлекување

Американскиот конгрес го донесе законот за воен буџет во кој е содржам термин за повлекување на американските сили од Ирак. Со буџетот се планирани 124 милијарди долари кои ќе бидат наменети пред се‘ за мисиите во Ирак и Авганистан. Во текстот се бара повлекување на трупите кое би почнало најдоцна во октомври годинава и би било завршено до крајот на март наредната година. За законот гласаа 218 пратеници, додека против беа 208. За текстот денеска треба да се изјасни американскиот сенат. Претседателот Џорџ Буш веќе најави дека ќе стави вето.