САД- Ирак-Ал Каеда | Вести | DW | 03.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД- Ирак-Ал Каеда

Американската армија неможе да ги потврди информациите дека лидерите на Ал Каеда во Ирак, Абу Омар ал Багдади и Абу Ајуб ал Масри се убиени. Ирачките власти претходно јавија дека двајцата припадници на гтерористичката организација биле ликвидирани во два одвоени судира во текот на неделава. Во ракетен напад врз особено заштитената Зелена зона во Багдад, загинаа четворица Филипинци кои работеле за американската влада.