САД – имиграција – Буш | Вести | DW | 18.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – имиграција – Буш

По долги дебати, САД се приближија на чекор до сеопфатна реформа на законите за имиграција. Републиканците и демократите во Сенатот се договорија за пакет мерки што предвидува засилена контрола на границите, но и олеснување за милионите илегални доселеници да добијат американско државјанство. Претседателот Џорџ Буш ја поздрави согласноста меѓу двете партии.