САД демантираат дека еднострано ќе признаат независност на Косово | Вести | DW | 11.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД демантираат дека еднострано ќе признаат независност на Косово

*

САД го поддржуваат продолжението на преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово и секое решение за кое би се согласиле двете страни, соопшти американската амбасада во Белград. Изјавата на портпаролот на Стејт Департментот, Курт Вокер, за еднострано прогласување на независноста на Косово според Вашингтон била погрешно интерпретирана во медиумите. САД и натаму остануваат на ставот дека најдоброто решение за Косово е набљудувана независност, согласно планот на Марти Ахтисари