САД-Гвантанамо | Вести | DW | 10.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД-Гвантанамо

*

Американскиот врховен суд донесе одлука за забрана на планираниот трансфер на еден затвореник од базата Гвантанамо во Тунис. Станува збор за затвореникот Мохамед Абдул Раманн, кој тврди дека ќе биде изложен на тортура доколку биде вратен во неговата земја. Организацијата за заштита на човековите права ја поздрави одлиуката на судот, кој за прв пат директно интервенираше во случај со затвореник од Гвантанамо.