САД-Велика Британија | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД-Велика Британија

*

САД реагираа смирено на најавата на британскиот премиер Гордон Браун за намалување на силите во Ирак. Одлуката на премиерот не е изненадување и е во согласност со поранешните ставови на Лондон, изјави портпарол на Белата Куќа во Вашингтон. Плановите за двојно намалување на британските војници во Ирак, Браун ги соопшти во парламентот:

„Од наредната пролет планираме да ја намалиме бројката војници во јужниот дел на Ирак на 2500. Првата фаза веќе започна спо префрлање на надлежностите на ирачките сили во Басра„ изјави Браун