САД бара Индија да го скрати увозот на иранска нафта | Свет | DW | 15.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

САД бара Индија да го скрати увозот на иранска нафта

Карлос Паскал, специјалниот пратеник на Стејт департментот за меѓународни енергетски прашања, денеска изјави дека не е премногу импресиониран од индиските напори да го скратат увозот на нафта од Иран.

Забелешката на Паскал стаса една недела откако државната секретарка Хилари Клинтон ја предупреди Индија дека треба да ги скрати идните увози на иранска нафта и оти можеби Њу Делхи нема да биде изземен од финансиските санкции за дополнителни два месеца. Индија е вториот најголем увозник на иранска нафта, со што му овозможува на официјален Техеран да добие свежи пари и да ја развива својата нуклеарна програма, многупати осудена од Западот.

А, властите во Иран денеска обесија човек обвинет дека одиграл клучна улога во убиството на врвен нуклеарен техничар во 2010-та година, како и дека шпиунирал во корист на Израел. Информацијата ја објави иранската новинска агенција ИРНА. Мајид Јамали Фаши беше осуден дека примил 120.000 евра од Мосад, како и дека ја поставил бомбата која го усмрти професорот Масуд Али Мохамади.