САД – банки | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – банки

*

Шефот на една од најголемите американски банки Чарлс Принс поднесе оставка. Веќе со недели се шпекулираше околу оставката на шефот на Ситигруп поради тешката криза со недвижнини во САД. Експертите проценуваат дека на Ситигруп ќе и‘ требаат околу 30 милијарди долари за да ги санира загубите. Ситигруп е најголема банкарска групација во светот.