САД – атомски бомби | Вести | DW | 06.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – атомски бомби

*

Американски стратешки бомбардер од типот Б52 минатата недела крстарел над неколку сојузни држави по грешка вооружен со нуклеарни боеви глави. Фактот што шест крстосувачки проектили со нуклеарно полнење цели шест часа виселе над граѓаните на САД предизвика вистинска паника во Вашингтон, поради што бил известен и претседателот Џорџ Буш. Дел од претставниците во парламентарните комитети за оружените сили го оквалификуваа настанот како многу вознемирувачи и побараа дполнителни информации од Пентагон. Во меѓувреме е суспендиран надлежниот офицер за вооружување на авионот, како и посадата.

Транспортот на активно нуклеарно оружје над територијата на САД подлежи на строга забрана.