САД – атомски бомби | Вести | DW | 06.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – атомски бомби

*

Во американската армија дојде до сериозен пропуст при транспортот на атомско оружје. Минатата недела имено стратешки бомбардер од типот Б52 пренесувал бомби од кои не биле симнати нуклеарните глави. Дури при слетувањето во Луизијана надлежните воени власти забележале дека во авионот имало бомби со нуклеарно полнење. Транспортот на активно нуклеарно оружје над територијата на САД е строго забранет.