САД – Ал Малики | Вести | DW | 22.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – Ал Малики

*

Соединетите Американски Држави упатија критики врз политиката на ирачкиот премиер Нури ал Малики. Американскиот амбасадор во Ирак, Рајан Крокер изјави дека на владата на Малики може да и се припише разочарувачки биланс. Неа не и успеа да ги помири спортивставените народни гупи. И американскиот претседател Џорџ Буш покажа дистанца кон Малики. Меѓу иранскиот народ постои незадоволство од политичкото водство, изјави Буш на маргините на северно-американскиот самит во канадскиот град Монтебело. Сепак, решението за работата на владата е во рацете на ирачкиот народ, рече Буш.