Руската армија помага во чистење на излеаната нафта | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Руската армија помага во чистење на излеаната нафта

*

Руските власти денеска испратија 500 војници да помогнат во чистењето на 2000 тони нафта кои се излееа во Карчинскиот теснец, откако во неделата таму заринкаа три брода и еден танкер. Досега е регистриран помор на 30.000 морски птици, а властите предупредуваат од голема еколошка катастрофа. Во големото невреме од неделата кое беше причина за бродските несреќи се удавија најмалку тројца морнари, а 20 сеуште се сметаат за исчезнати.