Русија ќе го враќа влијанието на Балканот | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија ќе го враќа влијанието на Балканот

*

Русија според зборовите на претседателот Владимир Путин ќе го врати своето влијание на балканот и црно морскиот регион. Зборувајќи на 15 самит за економска соработка во Истанбул Путин истакна дека враќањето на Русија во регионот е од интерес на Москва но и нејзините партнери. Една од централните точки е секако бизнисот со нафта и гас. Путин ги повика земјите соседи да се ориентираат кон засилување на економската соработка.