Русија ќе блокира резолуција за независност на Косово | Вести | DW | 24.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија ќе блокира резолуција за независност на Косово

Русија денеска соопшти дека ќе блокира , одобрување на план за Косово од страна на Советот за безбедност на ОН со кој се отвора пат за прогласување независност на покраината. Заменикот министер за надворешни работи Владимир Титов излави дека планот на специјалнот пратеник на ОН , Марти Ахтисари е неприфатлив поради противењето на Србите во покраината . Нема руска подршка за решение кое не го прифаќаат двете страни – порача Титов.