Русија тестираше моќна бома | Вести | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија тестираше моќна бома

*

Русија изврши тест на најсилната вакум бомба во светот, чие дејство е речиси еднакво на нуклеарните. Станува збор за конвенционална бомба со силина на атомска, која меѓутоа не ја контаминира околината, порача портпарол на руската армија. Според информацијата на ТВ станицата ОРТ, која емитуваше и слики од тестот, моќта на бомбата почива врз надзвучниот бран и огромната температура што се развива по експлозијата. Руската армија, која експлозивот го нарече „татко на сите бомби„ , нагласи дека со овој тест не се крши ниту еден меѓународен договор.