Русија-САД | Вести | DW | 12.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија-САД

*

Рускиот претседател Владимир Путин на разговорите со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс се закани дека Москва ќе го напушти договорот за ракети со среден и краток дострел доколку во него не бидат вклучени и други земји. Договорот во 1987 година го склучија САД и поранешниот Советски сојуз. Путин изразил надеж дека САД нема да брзаат со планираното инсталирање на антиракетен штит во Полска и Чешка. Во јули тој понуди опција за инсталирање на радарски систем во Азербејџан. На разговорите во Москва е присутен и американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс.