Русија – САД – ИСС | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија – САД – ИСС

Русија на САД ќе им испорача повеќе транспортни средства за Меѓународната вселенска станица ИСС до 2011 година. Вредноста на договорот, според руските вселенски власти изнесува милијарда долари. Ова е првпат да се реализира ваков договор. Сепак, Американците ја отфрлија понудата на Москва заеднички да се соработува и во истражувањето на месечината. Американските вселенски власти во декември најавија дека имаат намера до 2020 година да создадат мала колонија астронаути на јужниот пол на месечината.