Русија предупредува од санкции, САД го зголемува притисокот врз Иран | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија предупредува од санкции, САД го зголемува притисокот врз Иран

*

Рускиот претседател Владимир Путин жестоко ги критикуваше новите санкции на САД против Иран. Сега мора да се смета на тоа дека преговорите околу решавање на атомскиот спор ќе стагинираат, рече Путин во Лисабон. Белата куќа вчера ги воведе најголемите сакнции против Иран по исламската револуција од пред речиси 30 години. Раководството во Техеран во меѓувреме оцени дека американските санкции се во спротивност со меѓународното право.