Русија предупредува од нови санкции, САД го зголемува притисокот врз Иран | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија предупредува од нови санкции, САД го зголемува притисокот врз Иран

*

Рускиот претседател Владими Путин предупредни од нови санкции против Иран во контекст на неговата атомска програма. При посетата на Португалија Путин рече дека таков чекор не би водел никаде. САД од своја страна во меѓувреме го зголемија притисокот врз Техеран и ги воведоа најголемите сакнции против Иран по исламската револуција од пред речиси 30 години. Американскиот заменик државен секретар за надворешни работи Николас Барнс ги повика и Русија и Кина да ја сменат политиката. Германскиот министер за надворешни рбаоти Франк Валтер Штајнамер во меѓувреме во Хамбург ги водеше првите преговори со новиот ирански преговарач во атомнскиот спор Саид Џалили. Разговорот се оценува како конструктивен, детали не се познати.