Русија – опозиција | Вести | DW | 22.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија – опозиција

Руското обвинителство преиспитува дали апсењето на опозициониот политичар, Гари Каспаров на демонстрациите минатата недела, е во согласност со законот или не. Каспаров, еден од организаторите на собирот на опозицијата минатиот викенд, беше уапсен поради наводно провокативно однесување и беше ослободен по неколку часа. Тој во петокот беше повикан на сослушување во руската тајна служба, ФСБ.