Русија нуклеарен реактор | Вести | DW | 15.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија нуклеарен реактор

Руската агенција за атомска енергија потврди дека потпишала договор за изградба на нуклеарен реактор во Мјанмар. Центарот, кој ќе служи за истражувачки работи ќе вклучува 10 мегаватен нуклеарен реактор со мало присуство на осиромашен ураниум. Истражувачкиот центар ќе биде под контрола на меѓународната агенција за атомска енергија.