Русија- несреќи ден на жалост | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија- несреќи ден на жалост

Во Русија денеска е прогласен ден на жалост во знак на 180 загинати во три одвоени несреќи. Најтешка беше несреќата во рудникот за јаглен во Сибир каде загинаа 106 лица. Покрај тоа 62 лица загинаа во пожарот во домот за старци, ашест од 57 патници не ја преживеаа авионската несреќа за време на викендот во Самара. Претседателот Владимир Путин нареди специјална истрага , . Истрагата ќе ја предводи рускиот премиер Михаил Фрадков. Несреќите во Русија го поставија прашањето за нивото на безбедносните стандарди и подготвеноста на службите за вонредни ситуации во земјата