Русија – КСЕ | Вести | DW | 04.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија – КСЕ

Русија веќе нема да го информира НАТО за движењето на силите на нејзина територија поради најавеното замрзнување на договорот за конвенционално оружје – КСЕ. Вице-премиерот Сергеј Иванов изјави дека земјата прогласила мораториум на договорот и дека тој ќе трае се‘ дотогаш додека државите на НАТО не го ратификуваат истиот. Со КСЕ договорот е определена горната граница на тенкови, артилерија и авиони што една европска земја може да ги поседува. Поради руското воено присуство во Грузија и Молдавија, државите на НАТО сеуште не го ратификувале договорот.