Русија контра американскиот ракетен штит | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија контра американскиот ракетен штит

*

Русија уште еднаш го потврди своето спротиставување на изградбата на планираниот американски ракетен штит во Источна Европа . Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров за време на средбата со генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хооп Шеефр во Москва изјави дека Русија и НАТО треба взаемно да си ја гарантираат безбедноста и не смеат да преземаат никакви чекори за зајакнување на сопствената стабилност на штета на другиот .