Русија и префрлува на САД дека планира шпионажа | Вести | DW | 22.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија и префрлува на САД дека планира шпионажа

*

Русија и префрлува на САД дека планираната изградба на ракетен заштитен систем во Европа, има намера да го користи за шпионажа. Според рускиот министер за одбрана Сергеј Лавров, САД затоа го одби компромисниот предлог да се користи руската радарска станица во Азејберџан. – Владите во Москва и Вашингтон со месеци спорат околу планираниот американски ракетен штит. САД со него сакаат да постигна заштита од можни напади од Иран или Северна Кореја.