Русија гради нов космодром | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија гради нов космодром

*

Русија на Далечниот Исток гради нов космодром. Како што соопшти владата во Москва, станицата со име Восточни треба да биде готова до 2015 година. Првите летови од таму во вселената се планираат за 2018. Досега Русија го користи само космодромот Бајконур.