Русија го поддржува Абас | Вести | DW | 01.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија го поддржува Абас

*

Русија соопшти дека ќе ги намали контактите со радикално исламистичкото движење Хамас. Претседателот Владимир Путин на разговорите со палестинскиот претседател Махмуд Абас јасно изразил поддршка на мировните планови и го повторил ставот дека Абас е единствениот легитимен палестински претставник за преговори. Сепак Кремљ ќе остане во контакти со Хамас, за како што се вели, промовирање на дијалогот меѓу палестинските фракции.