Рудолф Блехшмит на пат кон Германија | Вести | DW | 11.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рудолф Блехшмит на пат кон Германија

*

Германецот Рудолф Блехшмит кој по три месеци заложништво во Авганистан синоќа беше ослободен се наоѓа на пат кон Германија. Веста ја потврди германската амбасада во Кабул. Блехшмит беше ослободен во провинцијата Вардак во замена за петмина авганистански затвореници. Тој бил во добра психофизичка состојба. Германската канцеларка Ангела Меркел изрази благодарност за напорите на кризниот штаб на министерството за надворешни работи и властите во Кабул за ослободување на заложникот.