Росток демонстрации | Вести | DW | 03.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Росток демонстрации

Најмалку 400 полицајци се повредени во синоќешните демонстрации во Росток на противниците на глобализацијата, кои прераснаа во судир со силите за безбедност. 30 од нив според последните информации се со сериозни повреди. Нема информации за бројката повредени демонстранти од чии редови се уапсени 78 насилници. Полицијата мораше да употреби водени топови за да ја растера масата противници на претстојниот самит на Г8 во Хајлигендам.

Еден од противниците на глобализацијата и претставник на мрежата Атака која ги организираше демонстрациите, по немилите настани изјави:

“ Ние не знаеме што се случи, но пред протестите зборувавме дека сакаме мирни протести без насилства. Ние не носиме одговорност за ова“