Ромни ја обезбеди републиканската кандидатура | Свет | DW | 30.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Ромни ја обезбеди републиканската кандидатура

Мит Ромни и дефинитивно ќе му биде противкандидат на Барак Обама на претседателските избори во САД закажани за ноември годинава.

Поранешниот гувернер на Масачусетс, Мит Ромни победи на вчерашните републикански прелиминарни избори во американската сојузна држава Тексас, со што обезбеди доволно гласови за да биде кандидат на републиканците за претседател на САД.

Ромни освои 71 проценти од гласовите и ги доби 93-те делагати од Тексас на Републиканската националната конвенција, што ќе се одржи од 27 до 30 август.

Со победата во Тексас, Ромни освои повеќе од неопходните 1.144 делегати на Републиканската националната конвенција за да биде и официјално избран за претседателски кандидат на конзервативната партија.

Во победничкиот говор по објавувањето на резултатите, Ромни изјави дека е загрижен за состојбата на американската економија и упати критики кон преседателот на САД, и негов противкандидат на изборите во ноември, Барак Обама.

Ромни, кој е бизнисмен, обезбеди најмногу средства за својата кампања од сите републикански претенденти за претседателската кандидатура, кои го обвинија дека со парите со кои располага може единствено да се мери само со демократскиот кандидат за претседател Обама.