Романија – хомосексуалци | Вести | DW | 10.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Романија – хомосексуалци

*

На демонстрациите на неколку стотици хомосексуалци во Романија кои бараа повеќе права, дојде до безредија. Учесниците на контра демонстрациите во Букурешт ги нападнаа хомосексуалците со камења, јајца и домати. Полицијата употребила солзавец. Во безредијата се уапсени повеќе од сто лица.