Романија – референдум - претседател | Вести | DW | 19.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Романија – референдум - претседател

Граѓаните на Романија денеска на референдум се изјаснуваат за барањето за одземање на претесдателската функција на Трајан Басеску. Басеску беше претходно суспендиран од парламентот. Голем број пратеници од владеачката коалиција, но и од опозицијата му префрлаат дека се меша во ингеренциите на владата. Басеску ги отфрла сите обвинувања, а според анкетите може да смета на широка поддршка на граѓаните.