Рог: можно е одложување на дел од натпреварите на ЛОИ во Кина | Вести | DW | 08.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рог: можно е одложување на дел од натпреварите на ЛОИ во Кина

*

Дел од натпреварите на идните летни олимписки во Кина во 2008 можеби ќе бидат одложени за подоцна, ако не се намали загадувањето на воздухот во главниот град на Кина, изјави денеска претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог. Тој е инаку задоволен со останатиот тек на подготовките на игрите. Со разни манифестации во Пекинг денеска се одбележува почетокот на одбројувањето на една година до олимпијадата, која треба да се одржи од 8 од 24 август 2008 година.