Рикер загрижен за ситуацијата на Косово | Вести | DW | 06.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Рикер загрижен за ситуацијата на Косово

*

Шефот на УНМИК Јоаким Рикер изјави дека сегашната ситуација на Косово не е долго одржлива. Ваквата оценка ќе стои и во неговиот редовен извештај што в понеделник ќе му го поднесе на Советот за безбедност на ОН во Њујорк. Според Рикер луѓето го загубиле трпението и се уморни од двојното раководење со покраината. Сепак порача дека за постигнување на крајната цел косовскиот народ мора да има трпение. Американскиот Стејт департмент соопшти дека процесот за решавање на статусот на Косово продолжува, но за сега нема временски рокови за затворање на ова прашање.