Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Реџеп Таип Ердоган

Роден во 1954 година, Реџеп Таип Ердоган беше избран за премиер на Турција во 2003 и ја вршеше функцијата до 2014. Стана првиот претседател избран со директно гласање во 2014.

Својата политичка кариера Ердоган ја започнува уште како студент, најпрво станува претседател на забранетата исламистичка Партија за добросостојба, потоа и на Партијата за правда и развој. Во меѓувреме, со своите контроверзни ставови и чистката на дисидентите многумина го сметаат за диктатор.

Покажи повеќе написи