Референдумот без доволен одзив на граѓаните | Теми на денот | DW | 08.11.2004
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Референдумот без доволен одзив на граѓаните

Референдумот во Македонија не успеа. Одзивот на гласачите, според Државната изборна комисија бил 26, 24 проценти. Како што информираше портпаролот на ДИК Зоран Таневски, од 95, 43 % обработени податоци, на гласање, од вкупно 1. 709 356 избирачи, излегле 436 202 гласачи. Од нив, со ,, да,, се изјасниле 409, 886, а против биле 21. 472. Обидот со граѓанско изјаснување да биде задржан законот за територијална организација на општини

те во Македонија од 1996-та година , наспроти контроверзниот закон од оваа година ,заврши со недоволен одзив на граѓаните. „Тие ја одбраа иднината наспроти минатото“ –ликува власта , а опозицијата и порачува дека треба да размисли за силата на близу 500 илјади граѓани кои излегоа на гласање. Слушнете го прилогот на Александар Чомовски за резултатите и реакциите по референдумот.

Реклама